\
Content Image
Klimatyzacja a zdrowie

Klimatyzacja jako urządzenie

Urządzenie które nazywane jest klimatyzacją ma za zadanie ochładzać pomieszczenia. Dawniej stosowane głównie w halach których przechowywano pożywienie wymagające niskiej temperatury w celu przedłużenia okresu przydatności do spożycia. Jednak ludzie są wygodni i zaadaptowali następnie klimatyzację do pomieszczeń mieszkalnych. Pomysł okazał się być hitem gdyż obecnie klimatyzatory są głównym źródłem świeżego powietrza w większości budynków biurowych i coraz częściej goszczą nie tylko w domkach jednorodzinnych ale również w mieszkaniach znajdujących się w wielkomiejskich blokach. Przydatność klimatyzacji podczas upałów jest tak duża że następnym etapem było wprowadzenie tych urządzeń do samochodów. W autach do niedawna klimatyzacja była dostępna za dopłatą lub tylko w najwyższych wersjach danych modeli. Jednak od 2013 roku, producenci samochodów wprowadzają klimatyzację jako dodatek który ma zachęcić do kupna nowego auta prosto z salonu. Jednak czy to dobrodziejstwo nowoczesnego świata technologii jest bezpieczne ?

 

Klimatyzacja a zdrowie

Ogólnopolskie centrum medyczne przestrzega swoich pacjentów przed nadmiernym użytkowaniem klimatyzacji. Urządzenia te wysuszają powietrze podczas procesu schładzania. Owszem klimatyzator ma wiele zalet ale też jedną poważną wadę. Przy niewłaściwym użytkowaniu tego urządzenia wystawiamy się na niekorzystne temperatury które mogą doprowadzić do załamania naszego stanu zdrowia. W przypadku nadmiernego obniżenia temperatury w samochodzie, schładzamy swoje ciało, jest nam przyjemnie i komfortowo. Ale gdy opuszczamy auto (przecież w nim nie mieszkamy), to wystawiamy się na inne warunki atmosferyczne. Takie nagłe zmiany wartości klimatycznych powodują osłabienie naturalnej odporności i szybko zaziębiamy się. W krytycznych warunkach można nabawić się ostrej grypy lub nawet zapalenia płuc.

 

Prawidłowe używanie klimatyzacji to takie gdzie zachowuje się różnicę maksymalnie trzech stopni Celsjusza od warunków panujących na zewnątrz pojazdu czy też budynku. Przy zachowaniu takich niewielkich różnic nadal będziemy odczuwać komfort i zabezpieczymy się przed radykalnymi zmianami otoczenia.

Menu