\
Content Image
Mniejsze zło, benzyna czy olej napędowy

Rodzaje paliwa

W Polce jak i na całym świecie dominują paliwa pochodzące od ropy naftowej. Dawniej do samochodów wlewano benzynę zawierającą ołów, ale w drodze postępu ludzkość wyparła ten rodzaj paliwa z obiegu. Zastąpiły go rodzaje bezołowiowe które są znacznie mniej trujące dla ludzi i środowiska bo nie zanieczyszczają ołowiem. Ogólnopolskie centrum medyczne przypomina że kontakt ze spalinami jakiegokolwiek paliwa kopalnego może prowadzić do chorób w przyszłości. Dlatego jeśli nie musisz to nie przebywaj w miejscu gdzie spaliny z silników samochodowych lub maszyn przewyższają swoją ilością zwykłe czyste powietrze. Ludzkość dopiero pracuje nad nowymi alternatywnymi paliwami. Obecnie przyszłością wydaje się technologia elektryczna oraz wodorowa. Jednak prace obecnie są na etapie średnio rozwiniętych możliwości, nadal potrzebujemy szczegółowych badań aby nowa technologia przewyższyła lub dorównała tradycyjnym silnikom. Dopiero gdy nowe technologie dorównają wydajności starym będzie można obserwować masowe przejście na nowe samochody z nowymi silnikami.

 

Benzyna czy olej napędowy

Obecnie największą popularnością cieszą się silniki spalające tradycyjną benzynę lub olej napędowy. Jedną z najpopularniejszych wariacji jest przerabianie silnika benzynowego na gazowy. Jednak ta technologia ma spore wady. Większość parkingów podziemnych uniemożliwia wjazd i parkowanie pojazdów z zasilaniem gazowym z obawy przed wybuchem nagromadzonego gazu z nieszczelnej instalacji. Jednak cena gazu jest tak niska że wielu kierowców nadal widzi przyszłość w tym paliwie. Wiadomo że gaz z tych trzech paliw jest najczystszy ale to tylko wariacja jednego rodzaju silników, nadal pytamy co jest bezpieczniejsze benzyna czy olej napędowy. I tutaj odpowiedź przeczy cenie na dystrybutorach oraz ilości pojazdów z takim typem silnika.

 

Największym trucicielem jest popularny olej napędowy. Mimo filtra cząstek stałych i użycia katalizatora, nadal do atmosfery wyrzucane są związki chemiczne które znacznie bardziej trują środowisko niż spaliny pochodzące z silników benzynowych. Nieliczne miasta w Polsce planują wprowadzenie zakazu wjazdu samochodów z silnikiem na olej napędowy do centrum gdyż w ten sposób miasto chce walczyć z zanieczyszczeniami. Zakaz nie będzie obejmował jak na razie samochodów z silnikami benzynowymi.

Menu