\
Content Image
Korzystaj z nawiewu w aucie

Użytkowanie auta

Samochody które są na gwarancji i przechodzą rutynowe przeglądy w autoryzowanych serwisach samochodowych mają każdego roku wymieniane filtry powietrza w układzie nawiewu oraz chłodzenia silnika. W samochodach które podlegają jedynie przeglądowi kontrolnemu takie filtry są wymieniane znacznie rzadziej jeśli wcale. Oczywiście takie postępowanie wynika z oszczędności na własnym zdrowiu. W efekcie zapach własnej instalacji nawiewowej w samochodzie z czasem staje się mniej przyjemny. Ogólnopolskie centrum medyczne wskazuje w swoich opracowaniach że korzystanie z filtrów korzystnie wpływa na jakość powietrza którym oddychamy. Jednak przez zapach z instalacji często użytkownik samochodu decyduje się na uchylenie szyby niż włączenie nawiewu.

 

Co tracimy odsuwając szybę w aucie ?

Czyste powietrze to coś czego chyba każdemu na tej planecie brakuje. To właśnie zanieczyszczenia atakujące nas z powietrza są najbardziej szkodliwe dla naszego organizmu. Człowiek powinien używać wszelkich dostępnych technologii które pomagają nam się odizolować od zanieczyszczeń które wpływają na nasze zdrowie. Oczywiście nie uda nam się osiągnąć warunków idealnych gdyż musielibyśmy żyć w sterylnych warunkach. A taka skrajność też jest niebezpieczna. Izolując się nadmiernie, pozbawiamy naszego organizmu treningu który ma każdego dnia walcząc z wirusami i bakteriami trafiającymi do naszych organizmów wraz z pożywieniem i powietrzem a nawet z dotykiem znajomych. Jednak odrobina ochrony przed ekspozycją na pełen arsenał zagrożeń nikomu na pewno nie zaszkodzi a na pewno pomoże.

 

Samochody wyposażone są w filtry powietrza w układach nawiewowych. Filtry te nie są doskonałe ale te stosowane w nowszych samochodach potrafią skutecznie odseparować część gazów a co najważniejsze większość pyłów. To właśnie pyły są największym trucicielem człowieka. Zawierają toksyczne związki w takich ilościach że budują fragmenty pyłu a przy tym osiadają na tkankach płuc i mogą wywoływać zmiany nowotworowe.

 

Jadąc autem po ulicy uczestniczymy w ruchu kołowym wśród innych samochodów które również posiadają silniki spalinowe które generują właśnie spaliny zawierające pyły i gazy. Uchylając szybę wpuszczamy do kabiny powietrze z pełną zawartością szkodliwych pyłów i gazów. Korzystając z układu nawiewowego otrzymamy znacznie czystsze i bezpieczniejsze powietrze.

Menu