\
Content Image
Ekrany akustyczne na ulicach

Czym jest ekran akustyczny ?

Budowla jaką jest ekran akustyczny to element konstrukcyjny powstający na terenie bezpośrednio sąsiadującym z drogami. Takie ekrany stosuje się na drogach szybkiego ruchu, autostradach, zwykłych drogach wojewódzkich a nawet w miastach. Służą one jak sama nazwa wskazuje do wygłuszania hałasu jaki jest generowany przez pojazdy poruszających się po drogach. Jednak władza w roku 2016 planuje zaprzestanie budowania ekranów wszędzie tam gdzie tylko można. A to jest duży błąd bo ekrany akustyczne posiadają kilka zalet.

 

Zalety ekranów akustycznych

Konstrukcje te są budowane z tworzyw które mają cechy umożliwiające im pochłanianie dźwięków. Odbijanie ich od betonowych konstrukcji przypominających ekrany nie ma sensu, jak sama nazwa wskazuje, gdzieś ten dźwięk zostanie odbity. Przy niektórych obwodnicach stosuje się w betonowych ekranach akustycznych tak zwane żebra, które stanowią załamanie na powierzchni ekranu które mają na celu zmianę kierunku dźwięku z danego odcinka drogi. Znacznie lepszymi konstrukcjami są te które powstają przy trasach oznaczonych literą S, lub te powstające w miastach. W tych konstrukcjach stosuje się już tworzywa które pochłaniają dzięki w porach swojej konstrukcji. Takie działanie spełnia zapotrzebowanie gdyż dźwięk odbity gdzieś będzie hałasować a dźwięk pochłonięty przez barierę zniknie.

 

Ekrany przy drogach szybkiego ruchu

Dodatkową wartość dodaną posiadają ekrany akustyczne ustawiane przy drogach szybkiego ruchu tak zwanych ekspresowych oraz przy autostradach. Oprócz tłumienia dźwięku ograniczają one prędkość wiatru który napotyka auto podczas jazdy. To bezpośrednio wpływa na ilość spalanego paliwa potrzebnego do utrzymania prędkości pojazdu. Różnicę można zaobserwować na dowolnym modelu auta z licznikiem spalania chwilowego. Podczas jazdy ze stałą prędkością, na równej powierzchni która jest osłonięta przez ekrany akustyczne od wiatru auto spala znacznie mniej paliwa niż gdy jedzie na otwartej przestrzeni. Mniejsze zużycie paliwa wpływa na mniejsze koszty podróży ale również na niższą emisję spalin do atmosfery. W celu zmniejszenia oporu powietrza samochodów, motoryzacja od lat prowadzi badania i końca ich nie widać. Dlatego ekrany akustyczne przy drogach powinny nadal powstawać, w pewien sposób chronią one środowisko naturalne ograniczając emisję spalin z silników samochodów.

Menu