\
Content Image
Mandat za zawracanie w niewłaściwym miejscu

Przepisy o ruchu drogowym

Każdy kto stara się o prawo jazdy uprawniające do kierowania samochodu przechodzi w pierwszej kolejności szkolenie ze znajomości znaków drogowych. Następnym etapem jest sprawdzenie przez szkołę jazdy czy osoba która aspiruje do miana kierowcy umie zastosować się do obowiązujących znaków drogowych podczas ruchu na ulicach miast. To wszystko musimy zaliczyć jeszcze przed faktycznymi jazdami samochodem po ulicach. Dopiero elementarna wiedza na temat stosowania się do znaków drogowych pozwoli nam przejść do praktycznej nauki jazdy samochodem po drogach.

 

Zmiany w kodeksie ruchu drogowego

Politycy co jakiś czas za namową policji i innych ugrupowań które mogę wpływać na decyzje polityków, co jakiś czas dokonują rewizji obecnie stosowanych zasad w ruchu drogowym. Często takie rewizje, kończą się częściową zmianą przepisów. Jednak ludzie a raczej doświadczeni kierowcy, często nie mają czasu lub chęci na uaktualnienie swojej wiedzy na temat zmian które zostały dokonane w ostatnim czasie przez ustawodawcę.

 

Smutne skutki niewiedzy

Wszyscy pamiętamy zmianę przepisów o ruchu drogowym w których to kierowcy rowerów zyskali przewagę nad kierowcami samochodów. Zmiana w przepisach o ruchu drogowym mówiła że poruszający się rower po ścieżce dla rowerzystów ma pierwszeństwo przed samochodem który porusza się po drodze. Ta zmiana przepisów spowodowała że wielu rowerzystów trafiło do szpitala po potrąceniu lub wjechaniu na pojazd który nie ustąpił pierwszeństwa kierującemu rowerem. Bardzo wielu kierowców w przykry sposób dowiedziała się o zmianie przepisów. Rowerzyści bacznie obserwowali tą zmianę gdyż to lobby rowerowe pomagało wprowadzić nowe zapisy w kodeksie ruchu drogowego. Jednak doświadczeni kierowcy z powodów rutyny przeoczyli wprowadzenie zmian i o nowościach dowiadywali się zazwyczaj od potrąconego rowerzysty lub policjanta który przybywał do zdarzenia.

 Zawracanie przy nakazie skrętu w lewo

Całkiem niedawno wprowadzono zakaz zakręcania

W trzecim kwartale 2015 roku do przepisów o ruchu drogowym wprowadzono nowy znak i uaktualniono zapisy związane z nakazem skrętu w lewo. Zmiany dotyczą zakazu zawracania przy znaku który nakazuje skręt w lewo. Kierowcy do tej pory nie wiedzą ze taki manewr jest już zakazany a mandat za takie wykroczenie w ruchu lądowym wynosi nawet 500 zł Polskich. Podczas ten nowelizacji przepisów został wprowadzony nowy znak drogowy który umożliwia zawracanie w danym miejscu. Jest on wyraźny i swoją grafiką bezsprzecznie pokazuje że w danym miejscu można zawracać. Mimo to nadal wielu kierowców samochodów stwarza zagrożenie podczas wykonywania manewru zawracania w miejscu gdzie dozwolone jest jedynie skręcenie w lewo.

Menu