\
Content Image
Ciśnienie w oponach w zimie

Ciśnienie w oponach, to ważna rzecz

Nie każdy kierowca posiada samochód wyposażony w czujniki DPS, a to może powodować że kierowca nie wie jak ważne jest odpowiednie ciśnienie w oponach. Tak sięgając pamięcią wstecz, przypominam sobie bez wielkiego trudu kilka sytuacji, gdy kierowca całkiem luksusowego auta, pytał przypadkowych kierowców na stacji paliw, jakie powinno być odpowiednie ciśnienie w oponach jego samochodu. Problem jest w tym że każde auto ma inną wielkość a tym samym inną wagę co znacząco utrudnia standaryzację. A dodatkowym elementem zmiennym jest ilość osób którą przewozimy oraz ciężar ładunku który mamy zapakowany w bagażniku. Wszystkie te elementy wpływają na opony oraz ciśnienie powietrza jakie powinno się w nich znajdować.

 

Obciążenie samochodu ma też ważny wpływ na ustawienie świateł podczas jazdy. Gdy mamy mocno zapakowane auto należy zmienić ustawienie świateł z 1 na 3 lub 5. Co to w praktyce oznacza ? Im większy ciężar zapakujemy do naszego samochodu tym bardziej obciążona jest oś z tyłu naszego pojazdu. To z kolei powoduje że światła przednie zaczynają świecić coraz wyżej gdyż oś samochodu i pochylenie maski zmieniła swoje położenie.

 

Jak widać z powyższego przykładu, należy zwracać uwagę na wiele aspektów naszego samochodu. Przy większym obciążeniu należy zwiększyć ciśnienie w oponach aby zużycie paliwa było odpowiednie. Również sprawdzanie ciśnienia w oponach musi nam wejść w nawyk gdy nie mamy na wyposażeniu samochodu czujników ciśnienia w oponach zwanych inaczej DPS-ami. Gdy spada temperatura za oknami, należy częściej patrzyć na nasze opony gdy wsiadamy do samochodu. Już po pierwszym żucie oka można zauważyć ubytek w ciśnieniu. A to znacząco utrudnia jazdę takim pojazdem oraz zwiększa zagrożenie dla nas oraz innych użytkowników drogi po której się poruszamy. Luźniejsza opona gorzej reaguje na zmiany nawierzchni szczególnie te związane z jej wilgotnością. W przypadku letniej opony która jest eksploatowana w warunkach jesiennych czy też przed zimowych, odprowadzanie wody oraz twardość mieszanki gumy znacząco odbiega od które gwarantuje producent w warunkach pogodowych odpowiednich dla danej opony. Dbaj o swoje bezpieczeństwo i nie czekaj z wymianą opony na ostatni dzień.

Menu