\
Content Image
Ważna zmiana Korytarz życia

Nowe zasady ruchu drogowego – Korytarz życia

Od dnia 6 grudnia 2019 roku do kodeksu drogowego wprowadzono pojęcia związane bezpośrednio z tak zwanym „Korytarzem życia”. Zasady te wchodzą jednocześnie z wprowadzeniem tak zwanej Metoda jazdy na suwak, opis i przykłady . Jednoczesne wprowadzenie tych zasad raczej nikogo nie dziwi gdyż są one ze sobą połączone. Jazda na suwak może zdarzyć się nie tylko w korku przy zablokowanym jednym z pasów ale również podczas kolizji drogowej gdzie potrzebne jest utworzenie korytarza życia jednocześnie udrożniając ruch przy pomocy jazdy na suwak.

 

Ustawodawca postanowił wprowadzić jasne zasady jakimi mają posługiwać się kierowcy podczas gdy tworzą korytarz życia którym mają za zadanie przemieszczać się służby ratownicze oraz porządkowe w tym autolawety pomagające udrożnić drogę.

 

Prawdopodobnie jest to pokłosie głośnych zdarzeń gdy to utworzonym spontanicznie korytarzem życia przez kierowców inni uczestnicy korka chcieli się wydostać do najbliższego zjazdu powodując jeszcze większe zatamowanie ruchu. Przy okazji kierowcy którzy kierowali swoimi pojazdami pod prąd Autostrada A8 i A4 chcąc uciec z zatoru tworzyli sytuacje potencjalnie niebezpieczne dla nich oraz innych uczestników ruchu daną trasą. Nic dziwnego że po kilku głośnych sprawach gdy kierowcy zarejestrowali kamerami pokładowymi beztroskę podczas ucieczki z korków kierowców jadących pod prąd korytarzem życia, ustawodawca postanowił zająć się tą sprawą i raz na zawsze uregulować zachowanie w takich sytuacjach.

 

Zasady tworzenia korytarza życia

Niby proste ale warto przypomnieć. Korytarz życia tworzymy zazwyczaj na ulicach które mają dwa i więcej pasów ruchu w jednym kierunku. Tak się składa że na drogach dwukierunkowych zazwyczaj przeciwny pas od strony zdarzenia jest pusty. Wystarczy powstrzymać się od blokowania swoim pojazdem pustego pasa, grzecznie czekając aż służby udrożnią przejazd.

Korytarz życia

Na jezdniach z dwoma i więcej pasami ruchu w jednym kierunku, korytarz życia należy tworzyć od lewej strony. To oznacza że samochody z prawej strony jezdni muszą zjechać maksymalnie do swojej prawej strony drogi. Samochody znajdujące się na lewym pasie ruchu, również muszą zjechać. W ich obowiązku jest zjechać do samej krawędzi drogi a nawet na pobocze jeśli jest to konieczne. Gdy wszyscy prawidłowo wykonają ten manewr, zostanie utworzony korytarz życia.

 

Przypominamy że takim utworzonym pasem ruchu w korku mogą poruszać się tylko służby ratunkowe, drogowe oraz policja. Absolutnie nie można wykorzystywać tego przejazdu do własnych celów na przykład kontynuacji podróży czy też wycofywania się z korku do najbliższego węzła.

Menu