\
Content Image
Otwórz okno w samochodzie przed podróżą

Gorące lato a samochód

Chyba wszyscy lubimy gdy świeci słońce i jest ciepło. Temperatury powyżej 22 stopni Celsjusza cieszą osoby które chcą wypoczywać oraz spędzać czas nad wodą czy we własnym ogrodzie. Rośliny rozkwitają, w powietrzu unoszą się zapachu kwitnących kwiatów. To wszystko ma swoje zalety oraz urok. Jednak letnie dni mają też swoje negatywne objawy. W tym kontekście należy wspomnieć o korzystaniu z samochodu w letnie dni. Bez uchylenia okna w pojeździe nie należy rozpoczynać żadnej podróży szczególnie gdy auto stało przez dłuższy czas na słońcu.

 

W zamkniętym samochodzie wystawionym na działanie promieni słonecznych przy podwyższonej temperaturze powoduje kilka negatywnych zjawisk. Wszystkich tych negatywów możemy pozbyć się wietrząc samochód przed użytkowaniem za pomocą uchylenia okien lub otwarcia szeroko drzwi. Szeroko otwarte drzwi często nie wchodzą w grę z powodu ciasnych miejsc parkingowych, za to uchylenie okna nikomu nie powinno przeszkadzać lub zagrażać. W samochodzie wystawionym na działanie promieni słonecznych, bez uchylonych okien narasta wysoka temperatura. Powietrze szczelnie zamknięte w pojeździe nagrzewa się o wiele bardziej niż to które znajduje się wokół niego. Dodatkowo promienie słoneczne padające na elementy wykończenia wnętrza a w szczególności na plastiki powoduje uwalnianie się substancji które w nadmiernej ilości mogą być szkodliwe dla człowieka.

 

Nikt nie powinien natychmiast po otworzeniu auta w upalne dni, do niego wsiadać. Należy w pierwszej kolejności uchylić okno i przejść do innych drzwi aby zrobić to samo z zastrzeżeniem aby nie wsiadać do pojazdu. Gdy stworzymy powietrzu możliwość przemieszczania się pomiędzy jednym a drugim uchylonym oknem i odczekamy kilka minut, to możemy wsiąść. W przeciwnym wypadku narażamy siebie i pasażerów na ekstremalne temperatury które mogą prowadzić do przegrzania organizmu.

 

Wystawianie ciała człowieka na takie nagłe zmiany temperatury mogą prowadzić do poważnych zdrowotnych powikłań co jest nie wskazane szczególnie dla osób z chorobami przewlekłymi jak i dla osób starszych. Może dojść do nadmiernego pocenia się gdyż w ten sposób organizm broni się przed przegrzaniem. A gdy dojdzie do nadmiernej potliwości organizm jednocześnie pozbywa się płynów wcześniej zgromadzonych w ciele a to grozi odwodnieniem. Jak widać z powyższych wywodów należy uważnie podchodzić do korzystania z samochodu w gorące dni.

 

Nie wolno też liczyć na klimatyzację. Jeśli uruchomimy klimatyzację w tak rozgrzanym samochodzie, spowodujemy że sprężarka będzie musiała zużyć więcej energii oraz czynnika chłodzącego do uzyskania zadanej temperatury. Jednocześnie narażamy się na przeziębienie lub grypę. Nagłe zmiany temperatury otoczenia źle wpływają na samopoczucie ludzi oraz ich odporność. Uchylenie okna i przewietrzenie wnętrza to najprostsze i najlepsze wyjście z tej sytuacji.

Menu