\
Content Image
Zły stan Polskich dróg

Kierowco uważaj na dziury !

Stan dróg jaki zobaczyliśmy po ziemie 2020/2021, jest przerażający. Nie jest ważne gdzie się znajdujemy, czy to drogi gminne, powiatowe czy też krajowe, wszędzie można spodziewać się dziur w nawierzchni. W centrum Wrocławia można wykonać szereg zdjęć dokumentujących głębokość dziur oraz ich liczbę. Nawet w niedawno remontowanych drogach widać duże ubytki. Spotkanie z taką dziurą może skończyć się koniecznością wzywania lawety na miejsce zdarzenia. Dziury w nawierzchni są szczególnie niebezpieczne dla rozpędzonych aut.

 

Uszkodzenia nawierzchni są poważne, w przeciwnym razie nikt nie zwróciłby na to uwagi. Niestety doszło już do kilku uszkodzeń części jezdnych wielu aut. Remonty są wykonywane dość powoli. Niektóre dziury w nawierzchni jak te we Wrocławiu, na ulicy Ślężnej przed skrzyżowaniem z Wiśniową. Są na tyle głębokie że mogą zmienić tor jazdy samochodu gdy ten w nią wpadnie. Gdy urwiesz koło niestety musisz odholować lawetą samochód do najbliższego warsztatu. Podróżowanie z uszkodzonym zawieszeniem grozi poważnym wypadkiem nawet przy niewielkich prędkościach. Kierowco pamiętaj że sprawność Twojego pojazdu decyduje o tym czy w całości uda Ci się dotrzeć do miejsca przeznaczenia podróży.

 

Dlaczego w jedni powstają dziury ?

Drogi zazwyczaj są zbudowane z asfaltu. Czasami mamy też do czynienia z drogami betonowymi, szutrowymi czy też gruntowymi. Jednak przeważająca cześć jezdni jest pokryta asfaltem drogowym. Jest to materiał który ugnieciony ciężkimi walcami staje się w miarę jednolity. Niestety nie udaje się zazwyczaj pozbyć wszystkich porowatości. Gdy woda znajdzie się w takich zagłębieniach podczas kapryśnej zimy, może spowodować uszkodzenia.

 

Ten proces trwa czasem latami. Woda zamarzając rozsadza coraz bardziej asfalt na drodze powodując że kolejne krople wody mogą dostać się coraz głębiej. Przy kolejnych zamarznięciach, lud poszerza swoją objętość i kolejny raz rozsadza od wewnątrz asfalt. Gdy ten proces osiągnie odpowiedni postęp, większy kawałek odrywa się podczas przejazdu jakiegoś ciężkiego pojazdu, zamiatarki ulicznej lub pługa śnieżnego.

 

Gdy po kontakcie z większą dziurą w jezdni czujesz zmianę w prowadzeniu się auta, zadzwoń po lawetę lub jedź do najbliższego serwisu. Zachowaj szczególną ostrożność aby nie dokonać większych uszkodzeń.