\
Content Image
Przewietrz auto przed jazdą

Czy wietrzysz samochód przed użytkowanie ?

Obecnie mamy środek lata i panujące warunki pogodowe można nazwać upalnymi. W kraju panuje susza, w rzekach jest bardzo mało wody. Ale to nie koniec kłopotów jakie dostarcza nam słońce. Owszem, ciepłe dni są lubiane przez ludzi i bardzo chętnie korzystamy z uroków natury gdy słońce grzeje. Zazwyczaj w plener dojeżdżamy samochodem. Wszystko jest w porządku jeśli posiadamy garaż lub parkujemy gdzieś w zadaszonym miejscu. Jednak gdy nasz samochód jest wystawiony na bezpośrednie działanie słońca należy zastanowić się nad jego użytkowaniem.

 

Z pozoru wydaje się że nie ma o co podnosić alarmu. Jednak powinniśmy się zastanowić czym ryzykujemy gdy wsiadamy do samochodu i nie uchylamy wcześniej okna. Tak, już tak prosty zabieg jak uchylenie szyby jest w stanie częściowo nas ochronić przed skutkami wystawiania naszego organizmu na szkodliwe opary. Wewnątrz samochodu mamy kilkanaście różnych materiałów. Część z nich jest sztucznym wytworem człowieka co oznacza że do ich wytworzenia posłużono się chemią. Niestety wiele materiałów poddanych bezpośredniemu działaniu promieni słonecznych uwalnia do atmosfery różne związki chemiczne podczas tak zwanego utleniania. We wnętrzu samochodu znajdują się też plastiki. A jak wiadomo nagrzane plastikowe elementy również oddają różnego rodzaju opary do powietrza. Wnętrze auta często jest zamknięte do momentu gdy użytkownik je otworzy. A to oznacza że wszystkie związki chemiczne uwolnione z materiałów pochodzących z wnętrza samochodu, mieszają się w wysokiej temperaturze. Następnie są wdychane przez użytkowników auta podczas pierwszych minut użytkowania.

 

Na szczęście w Polsce nie dostaniemy mandatu za uchyloną szybę na postoju. Jednak nie należy tak pozostawiać samochodu na pastwę przechodniów. Lepiej poświęcić chwilę aby przewietrzyć samochód przed użytkowaniem aby nie wdychać nagromadzonych oparów wewnątrz auta. Dbajmy o nasze zdrowie. Wystarczy prosty zabieg jak otwarcie szyby lub drzwi przed wejściem do środka. To tylko pięć minut a może przedłużyć Ci życie o kilka lat.

Menu