\
Content Image
Strzałki zamiast przerywanej linii

Pytanie, „Co oznaczają strzałki na jezdni znajdujące się między linią przerywaną?”

Jeśli zadajesz takie pytanie na forum motoryzacyjnym to niestety powinieneś oddać prawko. Znak ten istnieje od bardzo dawna. Jest bardzo rzadko wykorzystywany nie jest kierowcom znany tak jak obsługa dystrybutora do tankowania samochodu i dlatego nie jest zbyt rozpoznawalny. Ale jego znaczenie dla zdrowia, bezpieczeństwa na drodze i życia uczestników ruchu drogowego jest bardzo duże.

 

Wspomniane linie na zdjęciu:

 

Znak P-6a linia ostrzegawcza naprowadzająca, znak poziomy

Na zdjęciu widzimy znak P-6a, wygląda on dokładnie tak samo na każdej drodze powyżej 70 km/h. Tylko w takich warunkach jest stosowany. Jest duża możliwość że w kolejnych nowelizacjach prawa o ruchu drogowym zostanie wprowadzona zmiana która spowoduje obniżenie tej prędkości a to z uwagi na miejsca w których się go stosuje.

 

Tak jak wyżej wspomnęliśmy, znak poziomy P-6a jest umieszczany na drogach o prędkości dopuszczalnej powyżej 70 kilometrów na godzinę, przed wysepkami, niektórymi rondami (jest to rzadkość gdyż nawet przed rondem w szczerym polu jest ograniczenie prędkości do 50 km/h, a to wyklucza użycie znaku poziomego P-6a), ale w szczególności przed znakami poziomymi P-2a ( linia pojedyncza ciągła ), P-3a ( linia jednostronnie przekraczalna ) lub przed P-4 ( linia podwójna ciągła ). Znak ten jest stosowany wyłącznie na drogach dwukierunkowych, w celu ostrzeżenia. Gdy kierujący zobaczy znak P-6a na jedni powinien zrezygnować z wyprzedzania, w przypadku gdy jest w trakcie wykonywania tego manewrów powinien natychmiast powrócić na prawy pas.

 

Zastosowanie tego znaku jest marginalne i dlatego kierowcy często nie wiedzą co oznaczają te niby dziwne strzałki. Na pewno nie jest to zachęta do wyprzedzania, jak to piszą niektórzy internauci. Znak ten w kodeksie ruchu drogowego jest już bardzo długo. Jednak z racji że występuje w ściśle określonych warunkach to jego widoczność jest bardzo znikoma. Fakt ten nie zwalnia kierowców z znajomości tego znaku. Brak wiedzy na jego temat oznacza że kurs na kierowcę nie został prawidłowo przeprowadzony.

Menu