\
Content Image
Akcja Znicz od 31 października

Akcja znicz w 2019 roku

Już tradycją w policyjnym kalendarzu jest w dni zaduszne akcja Znicz prowadzona na Polskich drogach oraz w okolicach cmentarzy. W tych dniach znacznie więcej osób pozostawia swoje domy i wyrusza w kierunku grobów swoich bliskich. Policja apeluje o ostrożność już przy wychodzeniu z własnego domu czy mieszkania aby zabezpieczyć nasze włości przed kradzieżą. W dni święta zmarłych złodzieje nie próżnują i są w okolicach cmentarzy ale również grasują po osiedlach szukając domów i mieszkań pozostawionych samotnie w te dni.

 

Podczas akcji Znicz policja ma w tym roku skupiać się głównie na płynności ruchu drogowego ale będą prowadzone również wyrywkowe kontrole oraz sprawdzanie trzeźwości. Tragiczne podsumowanie akcji Znicz z 2018 roku potwierdza że kierowcy często bagatelizują zasady bezpieczeństwa na drodze. W ubiegłym roku podczas akcji Znicz, policja zatrzymała łącznie 1299 kierujących pod wpływem alkoholu. Podczas patroli, policja będzie zwracać również uwagę na stan oświetlenia naszych pojazdów. Niedawno opublikowano raport na temat tanich zamienników dostępnych w sklepach które kuszą ceną jednak są nieprzepisowe i z tego powodu możemy otrzymać mandat. Wielu kierowców jest oślepianych przez inne pojazdy jadące z naprzeciwka gdy ich reflektory są źle ustawione lub stosują żarówki o większej mocy i ilości lumenów niż dopuszczają przepisy o ruchu drogowym.

 

W ubiegłym roku podczas akcji Znicz doszło aż do 425 wypadków w których 528 zostało rannych lub poturbowanych a 57 zmarło. Jak już wspomnieliśmy wyżej policja dokonała zatrzymania nietrzeźwych kierowców których liczba zdrowo przekroczyła ponad tysiąc. To zatrważające ilu nietrzeźwych kierowców można spotkać podczas jazdy samochodem.

 

Aby zapewnić bezpieczeństwo w 2019 roku do akcji Znicz oddelegowano ponad pięć tysięcy policjantów z drogówki, patroli interwencyjnych oraz z wydziału kryminalnego. Policję wspiera również żandarmeria wojskowa oraz policyjna grupa SPEED. Kierowcy, spodziewajcie się mundurowych oraz tajniaków wszędzie.

Menu