\
Content Image
Wymiana opony na środku drogi

Wymiana opony w samochodzie

Jest to czynność która zabiera kilka a nawet kilkanaście minut. W zależności od techniki oraz sprawności kierującego oraz od narzędzi oraz technologii którą ma dostępną. Najszybszą metodą przywrócenia sprawności autu które złapało tak zwanego kapcia jest użycie zestawu naprawczego z klejem który wtłaczamy pod ciśnieniem do uszkodzonej opony. Jako że w samochodach stosuje się głównie opony bezdętkowe, można użyć metody łatania opony za pomocą szybkoschnącego kleju który zaczyna wiązać pod wpływem kontaktu z powietrzem.

 

Jednak zawsze pamiętaj o zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Zatrzymaj auto na poboczu względnie w maksymalnej odległości od krawędzi jezdni. Załóż kamizelkę odblaskową którą koniecznie musisz wozić ze sobą w samochodzie. Następnie w zależności od rodzaju drogi na której doszło do zdarzenia, ustaw w odpowiedniej odległości trójkąt ostrzegawczy.

 

Sezon wymiany opon w samochodach. Dowiedź się Zmiana opon z zimowych na letnie, kiedy dokonać zmiany ? . I jakie są skutki zaniechania zmiany ogómienia w samochodzie.

 

Obecnie sprzedawane samochody posiadają jedynie miejsce na koło dojazdowe (nawet już często pełnowymiarowe koło zapasowe nie mieści się do tak przygotowanego miejsca na dojazdówkę. Kupując dziś samochód z salonu najczęściej znajdziemy w miejscu koła dojazdowego tylko zestaw naprawczy w postaci kompresora oraz modułu dzięki któremu możemy wstrzyknąć klej do przeciętej opony. Pamiętajmy że takim zestawem naprawczym nie naprawimy każdej uszkodzonej opony. Wszystko zależy od stopnia rozerwania gumy. Im większa dziura tym większa pewność że nie poradzimy sobie sami. Dużą zaletą tej metody jest brak konieczności użycia lewarka. Wystarczy zdać się na działanie sił fizyki.

 

Czy wiekowi kierowcy powinni nadal Czy prawo jazdy powinno być dożywotnie ?. Czy należy wprowadzić obowiązkowe badania po przekroczeniu pewnego wieku ?

 

Zestaw z kołem dojazdowym jest tak samo czasochłonny jak wymiana koła na zapasowe. W obu przypadkach należy w pierwszej kolejności zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Gdy już ustawimy trójkąt ostrzegawczy należy wyjąć z schowka lewarek dzięki któremu podniesiemy auto na taką wysokość aby ułatwiło to nam rozpoczęcie wymiany. Zanim zaczniesz podnosić auto, odblokuj śruby. Są one zakręcane zazwyczaj mechanicznymi wkrętarkami, ale gdy koło jest zaparte o siemię wystarczy odpowiednio użyć klucza i nogi w celu odblokowania śrub. Gdy już wszystkie śruby będą luźno się odkręcać, należy podnieś auto na podnośniku z bagażnika. Po podniesieniu samochodu na odpowiednią wysokość, kontynuujemy zdejmowanie nakrętek z śród, zdejmujemy koło a następnie osadzamy na śrubach zapas lub dojazdówkę. Po przykręceniu śrub, opuszczamy samochód z podnośnika i dokręcamy wszystkie nakrętki na kole które jest zablokowane przez tarcie podłoża. To nam ułatwi dokładne dokręcenie nakrętek. W czasie jazdy zabezpieczy to je przed odpadnięciem od koła.

 

Zmiana koła na autostradzie

Znany jest przypadek człowieka (kierowcy) który zatrzymał się na środku trzypasmowej autostrady i przystąpił do procedury zmiany koła w uszkodzonym samochodzie. Efekt był łatwy do przewidzenia. Samochód który jechał z dużą prędkością tym pasem nie zdążył zareagować gdy okazało się że punkt który się tak szybko do niego przybliża to stojący samochód na środku autostrady. Mimo próby wykonania manewru zmiany pasa, auto wpada w poślizg przez zbyt dużą prędkość i uderza w stojący samochód.

Menu