\
Content Image
Zakończenie akcji Znicz w 2019 roku

Statystyki i podsumowanie akcji Znicz

W 2019 roku odbyła się już zakwalifikowana do cyklicznych zdarzeń operacja pod kryptonimem Znicz. Celem nadrzędnym tej akcji jest zapewnienie bezpieczeństwa Polakom którzy w dniach od 31 października do 3 listopada podróżują po kraju w celu odwiedzenia grobów swoich bliskich. Akcja Znicz ma również na uwadze aby wyeliminować z ruchu drogowego piratów zza ciężką nogą oraz tych kierowców którzy spożywali wcześniej alkohol ale jeszcze nie wywietrzeli.

 

Z ogólnego podsumowania wynika że w tym roku złapano o kilka osób mniej jeśli chodzi o stan trzeźwości. W poprzednim roku kierujących na podwójnym gazie było aż 1299 w 2019 ujawniono jedynie 1245 nietrzeźwych za kołkiem. Łącznie podczas 4 dni akcji Znicz doszło do 268 kolizji drogowych. Statystyki oczywiście dotyczą całego kraju. W wyniku wypadków śmierć poniosło aż 25 osób. W tych zdarzeniach 346 osób zostało rannych. Statystyki te są o wiele lepsze niż przed rokiem, gdy śmierć poniosło drugie tyle osób. Wzrosła ilość wypadków ale ich skutki były o wiele mniej poważne co widać po statystykach zabitych i rannych.

 

W akcji Znicz w 2019 roku brało udział o 1485 funkcjonariusz więcej niż przed rokiem gdy było ich tylko 5tysięcy. W tym roku o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego dbało łącznie 6 tysięcy 485 funkcjonariuszy. Standardowo oprócz funkcjonariuszy z drogówki w akcji Znicz brali udział również policjanci z grup patrolowo0interwencjnej oraz kryminalni. W celu wzmocnienia policjantów do służby zostali wysłani również Żandarmi Wojskowi.

 

Prowadzenie takich akcji jest bardzo ważne w celu pokazania że na drogach naprawdę dużo osób traci życie w bardzo bezmyślny sposób. Wielu kierowców traktuje drogę jak swój prywatny folwark i łamią przepisy lub całkowicie przestają się do nich stosować. Takie zachowanie w czasie zwiększonego natężenia ruchu często skutkuje kolizjami lub groźnymi wypadkami w których uczestnicy ponoszą śmierć. Jadnak aby stale tylu policjantów było na drogach jest niewykonalnym, gdyż brakuje funkcjonariuszy którzy mogli by przeprowadzać kontrole.