\
Content Image
Światła do jazdy dziennej LED

Światła w samochodzie

Jest to źródło światła służące głównie do oświetlania mroków nocy które panują na drogach po zajściu słońca. Jednak z jakiegoś powodu (prawdopodobnie lobby firm zajmujących się sprzedażą żarówek i akumulatorów), Polscy parlamentarzyści zgodzili się na wprowadzenie zasady która nakazuje aby światła w samochodach poruszających się po Polskich drogach były stale włączone. Ustawodawca nie sprecyzował dokładnie jakie światła mają być włączone dlatego kierowcy w różny sposób starają się oszczędzać podstawowe żarówki które nie należą do tanich.

 

Zwiększony pobór prądu zwiększa zużycie paliwa

Stale włączone standardowe oświetlenie zużywa prąd który czerpany jest wprost z akumulatora samochodowego. Energia która normalnie była magazynowana w akumulatorze teraz jest natychmiast konsumowana przez żarówki które w warunkach dziennych wcale nie poprawiają bezpieczeństwa a wręcz zwiększają zużycie paliwa. Energia która standardowo była magazynowana przez akumulator w aucie, teraz natychmiast z alternatora poprzez obwody przechodzące przez akumulator zasilają żarówki. Nie tylko tracimy prąd który mógłby być zmagazynowany ale również pochłaniamy więcej paliwa w celu uzupełnienia zapasu. Zużywają się nie tylko żarówki ale również akumulator który poddany wyższemu zużyciu przez zwiększoną pracę szybciej nadaje się do wymiany.

 

Pamietaj o zmianie opon zimowych na letnie. Koniec sezonu zimowego, wyższe tęperatury wpływają na zużycie opon.

 

Światła Led-owe

Polacy szybko wymyślili jak oszczędzać podstawowe wyposażenie swojego samochodu. Wraz z pomysłem wybuchła rewolucja w samochodach a mianowicie masowe montowanie oświetlenia bazujących na żarówkach wykonanych w technologi LED. Jest to dioda która zbudowana jest z dwóch kawałków metalu przewodzącego prąd oraz substancji która nadaje barwę oraz umożliwia spalanie prądu w taki sposób aby uzyskać jasne światło. Właściciele samochodów szczególnie tych starszych szybko rozpoczęli instalacje nowych wstawek które gwarantowały ochronę akumulatora oraz starych typów żarówek używanych w światłach drogowych ich samochodów. Dioda LED cechuje się bardzo niskim poborem prądu co wpływa na zużycie akumulatora. Jako że został zdjęty ciężar ciągłej pracy z standardowych żarówek są one teraz znacznie mniej wykorzystywane podczas jazdy (za dnia), a to wpływa na ich żywotność czyli czas bezawaryjnej pracy.

 

O używaniu świateł dziennych powinieneś nauczyć się podczas lekci teoretycznych prowadzonych w celu nauki na prawo jazdy. Sprawdzaj również jak zmieniają się przepisy ruchu drogowego.

 

Kiedy można używać świateł LED ?

Przepisy mówiły dawniej wyraźnie kiedy należy przejść na stałe oświetlenie za dnia i nocy samochodów. Zgodnie z przepisami które straciły swoją ważność, były określone konkretne daty gdy można było już przestać używać świateł przez cały dzień. Obecnie jednak przepisy nakazują aby każde auto które porusza się po Polskich drogach miały włączone światła dlatego daty zniknęły z przepisów. Jednak na światłach LED nie można poruszać się w każdych warunkach. Należy pamiętać że światła dojazdy dziennej czyli popularne diody LED, można używać jedynie w dni gdy przejrzystość powietrza oraz warunki atmosferyczne pozwalają na bezpieczne poruszanie się po drogach. Gdy tylko nastaje zmrok lub zaczyna padać deszcz należy natychmiast włączyć światła drogowe a światła do jazdy dziennej mogą się dodatkowo świecić. Nie należy oświetlenia LED stosować w każdych warunkach gdyż grozi za to mandat. Jedynie światła LED uzupełnione o podstawowe oświetlenie mogą spełniać wymogi uczestnictwa w ruchu drogowym podczas gdy warunki pogodowe są utrudnione.